Pěstební činnost

Pěstební činností rozumíme soubor úkonů a opatření, kterými lesní hospodář realizuje péči o lesní porosty a to zejména v mladém věku, případně teprve vytváří vhodné podmínky pro založení porostu nového. Jedná se o jednu z nejdůležitějších součástí péče o lesní porosty.

Likvidace klestu a těžebních zbytků  -  likvidaci klestu a těžebních zbytků provádíme snášením, pálením, stěpkováním nebo drcením pomocí lesnických fréz, kdy nadrcený materiál zůstává rozprostřený pokud možno rovnoměrně po ploše, přičemž toto zpracování odpadu považujeme za nejlepší a pro les nejvhodnější způsob nakládání s těžebními zbytky (zadržení vlhkosti v půdě po delší dobu, znemožnění rozvoje buřeně a to nejméně jeden až dva následující roky, zanechání důležitých a přírodních živin pro výživu nového porostu).


Příprava ploch před zalesněním - jedná se zejména o přípravu pro přirozené zmlazení nebo přirozenou obnovu, dále chemickou a mechanickou přípravu ploch určených k zalesnění.


První a opakované zalesňování vhodným sadebním materiálem - zalesňování provádíme v jarním a podzimním období, zalesňujeme všemi druhy dřevin vhodnými do konkrétních CHS. Sázíme sazenice, poloodrostky, odrostky dle situace a přání majitele lesa. Sadbu provádíme štěrbinovou pomocí lesnického rýče, jamkovou pomocí půdního jamkovače nebo v případě těžkého, kamenitého terénu sadbu pomocí sekyromotyky. Při vhodnosti terénu je možné použít sadbu pomocí sázecího stroje. 


Ochrana proti buřeni - ochranu proti buřeni provádíme dvěma způsoby: 1) mechanicky a to pomocí křovinořezu nebo ošlapem, dle potřeby pruhově nebo celoplošně, vyžínáme za každého počasí a doporučujeme minimálně 1 - 2x za rok dle potřeby, 2) chemicky aplikací herbicidů pomocí mechanického postřikovače (tento způsob se snažíme používat minimálně). 


Ochrana proti hmyzím škůdcům - v prvních rocích po výsadbě provádíme postřik proti klikorohu borovému. Další způsoby ochrany proti hmyzím škůdcům spočívají především v podpoře přirozených predátorů a aplikaci feromonů. 


Ochrana proti škodám zvěří - do doby, než sazenice odrostou vlivu zvěře provádíme stříkání nebo natírání repelentů proti okusu, v poslední době provádíme i ochranu sazenic spočívající v aplikaci ovčí vlny na terminální pupen. Mezi další způsoby ochrany proti škodám zvěří patří individuální ochrana pomocí tubusů, oplůtků, rozsoch atp. 


Oplocování lesních kultur (výstavby oplocenek) - v dnešní době, kdy na většině území pozorujeme enormní tlak přemnožené zvěře na lesní porosty je to zcela nezbytný způsob jak docílit zdárného odrůstání a zajištění kultur. Oplocenky stavíme standardně pomocí pletiva 150 - 160 cm (možno i více), kdy pletivo napínáme vně sloupků pomocí hřebíků min. 65 mm, kůly zatloukáme nebo vkládáme do děr vyvrtaných zemním vrtákem alespoň 40 cm hluboko do země, vzdálenost kůlů 3 m od sebe, kdy každý druhý nebo třetí kůl a rohové kůly zavětrováváme ve výšce 2/3 sloupku pod úhlem 45 st. Nerovnosti terénu srovnáváme, aby mezi spodním okrajem pletiva a terénem nebyla žádná nebo minimální mezera. Kůly lze po dohodě impregnovat nebo opalovat či ošetřit jiným způsobem pro docílení delší životnosti.  


Výchova mladých kultur - provádíme prostřihávky, pročistky, prořezávky a probírky mladých porostů. 


Vyvětvování - je pěstební zásah, kterým odstraňujeme větve ze spodní části stromu. Provádí se zejména za účelem zkvalitnění bazální části kmene (eliminace tvorby suků). Lze ho provádět celoplošně, ale většinou upřednostňujeme před celoplošným zásahem vyvětvování pouze určitého počtu jedinců (cca 400 - 500 ks/ha) z důvodu vysokých nákladů. Vyvětvování nejčastěji realizujeme jen u kvalitních a perspektivních jedinců z řady cílových dřevin. 


Vytvořte si webové stránky zdarma!