O nás

Lesnickými pracemi se zabýváme nějaký ten pátek a za tu dobu jsme ušli kus cesty, která místy nebyla a stále není jednoduchá. Ještě před několika lety bylo klišé říkat, že les musíme pěstovat a obhospodařovat takovým způsobem, aby byl zdravý a odolný. Že to však není klišé, jsme se ujistili v posledních pár letech, kdy nám naše lesy a jejich stav ukázal a potvrdil, že procházíme nelehkou zkouškou způsobenou klimatickými změnami, s nimi souvisejícím přemnožením kůrovce (lýkožrouta smrkového a jiných), zvyšováním teploty (výpar), nerovnoměrným rozložením srážek a tudíž chřadnutím různých druhů dřevin, nejviditelněji smrku ztepilého, hlavně na místech, kde není původní nebo zde nemá ideální ekologické podmínky pro svůj zdárný růst. 

Během naší cesty jsme se přesvědčili, že způsob hospodaření v našich lesích se musí nějakým zásadním způsobem změnit. Hospodaření, které se praktikovalo a dnes se stále praktikuje záměrně nenazýváme špatným, ale bylo a je jiné než by mělo být v současné době klimatických změn. V současné době, kdy víme, že pakliže chceme mít lesy zdravé a odolné a přitom schopné produkovat kvalitní dřevní hmotu, musíme zásadně změnit přístup a začít ctít přírodní procesy a nejít v rozporu s nimi. Les jako celek má několik důležitých funkcí, ne pouze tu produkční s ekonomickým ziskem na konci. Je to komplexní systém zadržující vodu, systém, který funguje jako "prachový filtr částic", výrazně zlepšuje klima, v neposlední řadě systém poskytující celospolečenské užití jako je např. rekreace atd. a jako k takovému bychom k němu měli přistupovat.

Naším cílem by měl být les druhově, věkově, tloušťkově, výškově a prostorově diferencovaný, trvale zakrývající půdní povrch a tím pádem tlumící klimatické extrémy.  Les, který je co nejvíce ekologicky i mechanicky stabilní, s ekonomickou hodnotou po celé ploše.  K naplnění takového stavu bychom měli využívat maximálně přirozené procesy, jako je přirozená obnova, přírodní výběr, sukcese atd. Jako ideální způsob hospodaření považujeme takový, kde se omezují nebo až vylučují holoseče a využívá se přírůstový potenciál jednotlivých stromů. Poznatky čerpáme z tématicky zaměřených seminářů a návštěv různých demonstračních objektů nepasečného hospodaření po celé České republice. 

Naší činnost nabízíme soukromým vlastníkům lesů, obecním a městským lesům, ale i lesům státním.  K výše popsané cestě za zdravým lesem se rádi přikloníme, nicméně rozhodnutí, jakou cestou se při obhospodaření lesa vydat, je vždy v rukách jeho majitele. 

Vytvořte si webové stránky zdarma!